Burhan Özyılmaz
Bursa Nilüfer Ahmet Erdem Anadolu Lisesi Mezunu
Endüstri Mühendisliği

 

Üniversite sınavına hazırlık döneminde daha az mevcutlu sınıflarda eğitim görmek için dershanelere ve etüt merkezlerine başvurmuştum. Buradan kalkıp yüzün üzerinde mevcutlu sınıflarda eğitim– öğretim görmek kolay olmayacaktı. AGÜ'de sağlanan düşük mevcutlu sınıflarda eğitim benim için önemli bir avantajdı. Tabii tek sebebim bu olamazdı. Ana dili ingilizce olan eğitmenler eşliğinde Amerika'da devam eden dil eğitimi, Erasmus projelerini ve gençlik çalışmalarını amaç edinmiş AGÜ Gençlik Fabrikası, Endüstri Mühendisliği bölümündeki hocalarımla yaptığım konuşmalar ve tabii ki kısa sürede zirveyi zorlayan bir üniversite olması AGÜ'yü seçmem için önemli sebepler arasında. Her şeye rağmen bu aileye dahil olmak kolay olmadı ama asla pişman etmedi. AGÜ'de görüşmek üzere...


Yavuz Selim SULAN
Erzurum Anadolu Lisesi Mezunu 
Mimarlık

 

AGÜ deyim çünkü hayallerim var ve peşinden gidiyorum. Başarımı pratikte görmek istiyorum ve hayallerime kavuşup yenilerine koşmak istiyorum. AGÜ deyim çünkü 3. neslin öncülerinden olmak istiyorum. Eğer sende farklı olduğunu düşünüyorsan hayallerim var ama uzaktalar diyorsan AGÜ seni hayallerine ulaştırmak için bekliyor.   


 

Furkan Aydın
Adıyaman Fen Lisesi Mezunu
İnşaat Mühendisliği

 

Üniversite sınavından sonra tercih konusunda kararsızdım. Her zaman inşaat mühendisliği istemiştim ama hangi üniversite olacağında kararsızdım. AGÜ' yü seçmemdeki en büyük etken yeni modelleme sistemi eğitim ki bu eğitim Avrupadaki eğitimlerden daha iyi olduğu kanıtlanmış bir eğitim sistemi ve yurt dışındaki staj imkanları. Öğrenci sayısının az olması nedeniyle öğretmenlerimiz tüm öğrencilerle birebir ilgilebiliyor ve derslermiz eğlenceli geçiyor. Ilk senem olduğu için daha hazırlıktayım ve hazırlıktaki eğitimde çok iyi. Sebebi ise hocalarımızın yüzde 70 yabancı ve dil eğitimini ilk ağızdan öğrenmiş oluyorsunuz. Ingilizce'nin yanı sıra isterseniz diğer dillerden takviye ders alabiliyorsunuz. AGÜ' yü seçtiğim için pişman değilim ve ilk yıldan doğru tercih yaptığımı anladım. Sizde gelecekte iyi bir yerlere gelmek istiyorsanız sizde AGÜ'ye bekliyoruz.


 

Şeyma Doğan
Manavgat Anadolu Lisesi Mezunu
Endüstri Mühendisliği

Fikrim var hayata geçirmek istiyorum diyorsanız,  kulüp kurmak istiyorum diyorsanız, etkinliklere kolaylıkla dahil olmak istiyorum diyorsanız, kısacası bir şeylerin ilk'inde yer almak ve "ben de varım" demek istiyorsanız Agü sizin yeriniz. Öğrenci odaklı eğitim sistemi ile Agü, başarılı bireyleri hayallerini  gerçekleştirmesi adına Agü'ye bekliyor. Ek olarak benim Agü'yü seçmemdeki en büyük etkenlerden birisi %100 İngilizce eğitim vermesi. Ailem ve öğretmenlerimin gözünde Agü, lisede İngilizce'si berbat olan bir öğrencinin riski seçimi gibi görülse de, Agü'nün kaliteli hazırlık eğitimi sayesinde riski avantaja çevirdim. Bir de hazırlık eğitimi sonrası sadece hayalini kurduğum ama gerçekleşmesine ihtimal  vermediğim Amerika'ya gidişim özgüvenimin tazelenmesine sebep oldu. Diyorum ki, siz hayal edin, Agü'de hayallerinizi gerçekleştirelim.


 

M.Melih Utkan
Sami Yangın Anadolu Lisesi

Mimarlık

 

‘’Neden AGÜ?’’ üniversiteye adım attığımızdan beri bize ısrarla sorulan soru gerek ailemiz, gerek akraba çevresi gerekse AGÜ’de okuyan arkadaşlarımız tarafından. Çünkü, insanlara garip geliyor memur zihniyetiyle yapılmamış bir tercih. Çünkü yapmamız gereken tıp veya diş yazmaktı mühendislik mimarlık veya işletme için de Türkiye’nin ‘’adı olan’’ üniversitelerinden birini yazmaktı. Şimdi cevaba gelelim Neden mi AGÜ çünkü bence AGÜ farklıydı tercih döneminde öğrenci odaklıydı, öğrencisini değerli hissetiriyordu. Nitekim, şuan AGÜ’nün öğrencisini koyduğu yeri daha net görebiliyorum. Biz, önceki nesiller gibi ezilmişlik psikolojisiyle değil, ‘’biz değerliyiz’’ psikolojisiyle okuyoruz. Sınırlı sayıda öğrencisine verdiği değer bütün içtenliğimle inanıyorum ki agüyü bambaşka bir yere koyacaktır.


 

Mehmet Fatih Altun
Tarsus Cengiz Topel Lisesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği

 

2013 yılında AGÜ ye tercih etmiş olmam beraber AGÜ nün ilk öğrencilerindenim. AGÜ nün misyonunda da zikredildiği üzere geleceği şekillendirecek, yön verecek bireyler arasında yer almak, güçlü referans ve ortakların destekleriyle küresel sorunlara çözümler sunabilmek için en doğru seçenek AGÜ. Hedefleriniz sağlam ve gözünüz yükseklerde ise tüm imkanlarıyla beraber AGÜ hepimiz için biçilmiş kaftan. Ben yüksek hedeflerim doğrultusunda bu yolda AGÜ ile beraber yürüme kararı aldım. Siz de bu kanıdaysanız gelin bu yolda beraber yürüyelim.


 

Muhammet Soytürk
Kocasinan Anadolu Lisesi
Bilgisayar Mühendisliği

 

Neredeyse bütün tercih listesi bilgisayar mühendisliğinden oluşan birisi olarak Abdullah Gül Üniversitesi'ni diğer üniversitelerin önüne koymamın sebebi mükemmel akademik kadrosuna rağmen her yıl sadece 15 kişi almasıydı. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının bu kadar düşük olmasının yanında IBM, Intel, Google, MIT, Harvard, Alcatel gibi yerlerde görev alan kişilerden kurulu danışma kurulu da göz ardı edilemeyecek bir etken. Yenilikçi müfredatlar ve yaklaşımları ön plana alan akademik kadronun öğrencileri sadece iyi bir çalışan olmaya itmeye çalışmak yerine onları henüz okurken şirket kurmasına cesaretlendirmesi ve bu konuda desteklemesi de etkileyici diğer etkenlerden sadece bazıları.


 

Caner Ordu
Turgutlu Anadolu Lisesi

İşletme

 

Bir sayısal öğrencisi olsam da, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerini hiçbir zaman çok sevemedim, kendimi hiçbir zaman da bir doktor veya mühendis olarak hayal de etmedim. Genel ilgi alanım her zaman sosyal bilimler ve uluslararası ilişkiler oldu. LYS’den de TM alanında 18 bin civarında bir sonuç elde ettim.Tercih döneminde ne yapmak istediğime karar vermeye çalışırken AGÜ’nün reklamlarını televizyonda ilk gördüğümde en çok ilgimi çeken ABD olanağı olmuştu. Yeni bir yurtdışı tecrübesi, üstelik ABD, benim için bulunmaz bir fırsattı. Burs, yurt gibi diğer imkanlar AGÜ’yü daha da cazip hâle getiriyordu tabi. Oldukça güvendiğim İngilizceme dayanarak, %100 İngilizce İşletme bölümünde rahat ve başarılı bir eğitim hayatı süreceğime inanarak AGÜ’yü tercih ettim.

Hazırlığı çok kısa bir sürede tamamladıktan sonra iki aylık AGÜ katkılı ABD serüvenimiz başladı ve Indianapolis’te İngilizcemizi pekiştirmek için bir dil okuluna gönderildik. Bu süreç içerisinde pek çok şehir gezerek kendimi geliştirme fırsatım oldu ve o zamandan sonra yurtdışı tecrübelerini vizyonumu oluşturmada büyük bir araç olarak gördüm.Bundan yola çıkarak, daha sonra AGÜ Gençlik Fabrikası’nın düzenlediği veya ortağı olduğu pek çok Erasmus+ projelerine başvurdum ve katılımcı olarak seçildim, gençlik çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldum ve Avrupa’dan altı ülke daha görme fırsatı yakaladım. AGÜ’den en büyük kazanımım bu diyebilirim.

Bir İşletme öğrencisi olarak, Ortak Müfredat sistemiyle,  ilk yıl tüm fakültelerin tüm bölümlerinin aynı dersleri almasıyla oluşan rekabet ortamında çok başarılı olamadım. Ama daha sonra hızla toparlandım ve şu an İşletme bölüm derslerimi 10 kişiyi aşmayan sınıflarımızda hocalarımızın özel ilgisiyle görmenin beni oldukça memnun ettiğini söyleyebilirim.

Son olarak, Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirdiğimiz  AGÜ Club Fest’ teki DJ performansımla AGÜ’de işlerimin yolunda olduğunu söyleyebilirim. :D AGÜ, öğrencilerine her gün daha farklı olanaklar sağlamaya çalışan, yeni bir sistem için çalışan, öğrencilerini ön plana koyarak diğer üniversitelere göre farklı düşünen bir üniversite. Oldukça yoğun bir kampüs hayatına ve çalışma temposuna ayak uydurabilecek, bunu yaparken de kendini sosyal olarak geliştirebilecek ve yaratıcı düşüncesiyle fark yaratabileceğine inanan üniversite öğrenci adaylarına AGÜ’yü tavsiye ediyorum.


 

Furkan Serper
Aydın Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi
Elektrik-Elektronik Mühendisliği

 

Abdullah Gül Üniversitesi ( AGU )’nin diğer üniversitelerden en önemli farkı kontenjanların dar tutulup sınıflardaki öğrenci sayısın az olması. Bu ne demektir? Daha fazla fırsat daha fazla ilgi, alakaya maruz kalmak. Zaten eğitim kadrosu çok iyiyken bir de sınıf mevcudu az olunca alanında uzman kişilerle kendimizi geliştirme fırsatına daha fazla erişiyoruz.  Aynı zamanda Agü’lü olmak ayrıcalıklıktır. Öğrencilere tanınan imkânlar konusunda devlet üniversitelerinin yanı sıra bütün özel üniversiteleri sollamış durumda. Hiçbir üniversitede henüz yurt dışı fırsatı kelimesi kullanılmazken Agu sayesinde Yurt dışında eğitim görme fırsatına erişebiliyoruz. Eğitim dilinin İngilizce olması ile birlikte kendi alanınızdaki birçok meslektaşınızı geride bırakmış olup. Eğitimi bir zat orijinal kaynaktan öğrenme fırsatını yakalayabiliyoruz. Akademik eğitimin yanında bir de kendimizi geliştireceğimiz öğrenci kulüpleri var. Bu kulüplerin yönetiminde bulunabilir yeni etkinlikler organize edebilirsiniz.


 

 

Halil İbrahim Safa Öz
Özel Diyarbakır Final Fen Lisesi
Endüstri Mühendisliği

 

Arkadaşlar merhaba ben endüstri mühendisliği 1.sınıf öğrencisi İbrahim Halil Safa Öz, öncellikle hepinize geçmiş olsun. Biliyorum hepiniz tercih dönemine kadar yüzlerce makale okul tanıtım broşürleri vesaire okuyacaksınız bu yüzden sizi çok sıkmadan AGÜ’yle alakalı deneyimlerimi ve görüşlerimi bir kaç satırbaşında anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur.

-AGÜ’ye gelmeden önce AGÜ’yü nasıl görüyordum?

Bildiğiniz gibi bir fonksiyonun birinci dereceden türevinin sıfır olduğu noktalar yerel maksimum veya yerel minimum noktalardır. Hah işte AGÜ’ye geldiğim dönem benim hayatımın yerel minimum noktasıydı. Bunun bir çok sebebi var bunlardan biri hayalimin mesleği doktor olmaktı onu kaçırmıştım sonra “Kayseri” hayatımda hiç gitmedim çok sıkıcı diyorlar keza AGÜ içinde yahu daha mezun vermemiş nasıl böyle bir risk alırsın vesayre vesayre. Neyse bu şartlar altında tercih döneminin son günü saat 10:30’da AGÜ’yü hemen gelebilecek yerlerin en üstüne taşıdım.

-Veeee… AGÜ’ye geldik.

AGÜ’ye babamla bereber kayıt yaptırmaya geldik kaydı yaptırdığımız esnada öğrenci işlerindeki memur abla muafiyet sınavı var haberiniz olsun dedi, neyse olsun geçerim zaten dedim (Yazarken bile gülüyorum buna). Sonra üst dönemlerden bi kaç arkadaşla konuştum başkan nasıl bu muafiyet olayı felan çocuk döndü dedi: Çok zor Allah yardımcın olsun. Neyse muafiyete girdim sonuçlar geldi tabi anlayacağınız üzere derslerin seviyeleri berbat öyle başladık hazırlığa. Hazırlık inanılmaz derecede zor açık açık söyliyeyim fakat bir o kadar da öğretici. Çünkü, ben gelmeden once ingilizce seviyem “I go, you go , we go “ iken şu anda Game of Thrones’u gayet rahat bir şekilde “ingilizce” altyazılı olarak izleyebiliyorum. Neyse, hazırlık acısıyla tatlısıyla 1.5 yılda bitti. Evet, uzattım hazırlığı ama pişman değilim bol bol ildışına çıkıp gezmiştim çünkü Kayseri’nin güzelliklerinin farkına varmamıştım daha. Bölüme başladık ilk 8 hafta neredeyse her hafta 1 fabrika gezdik ve endüstri mühendisliğinin ne iş yaptığını canlı canlı gördüm ve öğrendim tabi bu esnada okula da onlarca konuşmacı geldi ki bunlardan 1 tanesini biz klüp olarak getirdik (seneye inşallah senle beraber getirmeye çalışırız.). Bu gezilerden ve konuşmacılardan öğrendim ki doktor olmak benim değil toplumun hayali mesleğiymiş benim asıl sahibi olmam gereken meslek endüstri mühendisliğiymiş. AGÜ sana acayip fırsatlar sunuyor gelmeden önceki teorik öğretim hayatından seni çıkartıp pratik öğretim hayatına sokuyor.

Daha bir çok şeyi paylamak isterdim sizinle fakat dediğim gibi size sıkmak istemem. Sonuç olarak, AGÜ benim yerel minmumdu fakat şu anda görünen o ki limit sonsuza gidiyorum arkadaşlar onun sayesinde.


 

Canan Aslı Altıok
Konya Meram Anadolu Lisesi
Endüstri Mühendisliği

 

‘’Neden AGÜ anlatsana biraz?’’ sorusu olmazsa olmazıdır üniversitemizin. Her gelen birkaç kez cevaplamış, cevabı değişenler olduğu gibi değişmeyenlerimiz de çoğunlukta. Ben ikinci gruptayım sanırım. Endüstri mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bölümümü araştırarak severek geldim diyebilirim. Üniversite seçme konusu ise apayrı bir hikaye oldu benim için. Daha önce duymadığım tanımadığım bir üniversiteyi tercih gününe 1 gün kala görerek, hocalarımla tanışarak  tercih listeme yazdığımdaki heyecan, sonuçlar açıklandığı gün duyduğum heyecandan farksızdı. Beni bu kadar çok etkileyen şey sanırım giren öğrenci sayısının azlığı ve buna bağlı olarak öğrenciye verilecek eğitimin kalitesinin de yüksek olacağını düşünmemdendi. Hazırlık ve birinci sınıf, ve bu süreçte edindiğim tecrübelerin hayata, kariyere ve insana bakış açımı nasıl değiştirdiğini şimdiden görebiliyorum. Önümdeki 3 senenin de, üniversitemin ve hocalarımın da desteğiyle dolu dolu geçeceğini hayal edebiliyorum.


 

Umut Utku Tanış
Bahçeşehir Anadolu Lisesi
Bilgisayar Mühendisliği

 

Neden AGÜ?

Neden AGÜ’den önce ben neden mühendislik sorusuna cevap vermek istiyorum. Çünkü günümüzde toplum baskısı insanı tıp ve diğer sağlık alanlarına zorluyor. Ülkenin en büyük beyinleri en iyi sıralamalar sırf prestij, para ve kolay iş imkanı var diye sağlık alanı tercih ediyor; bu konuda aile ve toplum baskısı da hat safhada. Evet, sağlık çok ciddi bir alan ve gelişmesi gereken bir alan, ama bırakın onu isteyenler yapsın. Mühendis kafası olan çocuğuna tıp okutursan ne hastaya faydası olur ne de milletine, ki o ilk binde on binde olan öğrencilerin çoğu tıp okuyup, aile hekimi olup antibiyotik yazıyor. Bunların hepsi benim gözümde beyin israfı ve Türkiye’nin gelişmesi önleyen en büyük etkenlerden biri. Bu ülkenin mühendislere de ihtiyacı çok fazla.

Gelelim “Neden AGÜ?” sorusuna. Neden puanının tuttuğu köklü bir üniversite değil de AGÜ, diye çok soru geldi. Bir çok imkanı var elbette ama beni daha çok etkileyen şeyler sınıf mevcudu, yurt dışı imkanları ve danışma kadrosuydu. Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve diğer üniversitelere baktığımda 70 ile 300 arasında kontenjanları değişiyor. AGÜ’de 15 kişilik kontenjan var. Hocayla olan iletişimi çok güçlendiriyor ve birebire yakın eğitim sağlıyor ki hocaların hepsi ya yurt dışındaki iyi üniversitelerde eğitim görmüş, ya eğitim vermiş ya da yurt dışında çalışmış akademisyenler. Yurt dışı imkanlarından en önemli olanı tabi ki Amerika. Hazırlığı gayet iyi hocalardan eğitim alarak bitirdikten sonra bir de üstüne Amerika’ya dil eğitimine gönderiyor okul. Bu sana hem pratik kazandırıp dilini geliştirmeni sağlıyor hem de çoklu kültürel toplum yapısı olan Amerika’da bir çok kültürle tanışmanı sağlıyor ve ufkunu açıyor. Yurt dışı imkanı bununla kalmıyor sadece tabi, AGÜ Gençlik Fabrikası denilen yapılanma öğrencilere Erasmus, Erasmus+ ve EVS gibi gençlik hareketlerinden faydalanmasını sağlıyor ki zaten az kontenjanları olan nüfusu az bir üniversite olduğu için çoğu öğrenci bu imkanlardan faydalanabiliyor. Örnek olarak ben bu yazıyı şuan EVS yaptığım Romanya’dan yazıyorum. Diğer bir avantaj olarak danışma kadrosu demiştim. AGÜ’nün websitesinden görebilirsiniz bilgisayar mühendisliği danışma kadrosunu, bu kadronun içinde Google, IBM, MIT, Microsoft ve Intel gibi çok büyük firma ve üniversitelerden danışmanlar var. Bu danışmanların bize faydası ne olacak peki? Biz bu danışmanlar sayesinde Google, Microsoft ve Intel gibi büyük firmalarda staj imkanı bulabileceğiz ki sadece o firmalar da değil liste uzuyor gidiyor. Bunlar beni en çok etkileyen avantajlarıydı. Genel olarak diğer avantajlarını özetleyecek olursam burs imkanı, ücretsiz yurt imkanı, kariyer koçluğu, öğrenci odaklı bir üniversite olması tarzında uzar gider bu avantaj listesi.

Tabi ki samimi olmak lazım bu üniversitenin, her üniversitede olduğu gibi, dezavantajları da var. AGÜ’nün en büyük ve hatta belki de tek dezavantajı Kayseri’de olması. Belki berbat bir şehir değil ama öğrenci için mükemmel bir şehir olduğu da söylenemez. Son yıllarda çok gelişti çok değişti ve öğrenciye yönelmeye başladı belki de Kayseri ama yine de “öğrenci şehri” olarak geçen şehirlerle pek kıyaslanamıyor. Ancak benim burayı yazarken ki tercihim şöyle olmuştu: Yurt dışını mı seçeceksin yoksa Türkiye’deki bir öğrenci şehrini mi? Verdiğim karar da fazlasıyla tatmin ediciydi. Bir diğer dezavantajı da yeni kurulmuş bir üniversite olması. Tüm kuralları ve alt yapısının tam olarak oturmamış olması dezavantaj olabiliyor bazen ama burada bu dezavantajı avantaja çevirmek de öğrencinin elinde. Üniversitenin şekillenmesinde yardımcı olabiliyorsun.


 

Sevde Zülal UYSAL
Konya
Selçuklu Anadolu Lisesi
Endüstri Mühendisliği

 

Tercih dönemimde en çok iki okul arasında gidip geldim: Abdullah Gül Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi. Gideceğim bölüm belliydi ama hangi üniversitenin benim için daha iyi olacağını bilmiyordum. Seçimim Abdullah Gül Üniversitesi’nden yana oldu çünkü başta AGÜV’ün bize sağladığı burs ve yurt olanağı, eğitimin %100 İngilizce olması, hazırlık okulundaki öğretmenlerin çoğunun yabancı uyruklu olması, yurt dışı olanağı, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kampüse sahip olması, bölüme ve okula alınan öğrenci sayısının az olması dolayısıyla öğretmenlerin öğrencilerle daha fazla ilgilenmesi ve bölümdeki çekirdek kadronun sağlam olması beni cezbeden bazı nedenlerden bir kaçı. Evet, bulunduğu şehirden dolayı biraz dezavantajlı olduğunu düşünmüştüm ama okulun sağladığı olanaklar sayesinde bu dezavantajları düşünmez oldum.


 

Taha EKİNCİ
Erdoğan Akdağ Fen Lisesi
İnşaat Mühendisliği

 

Tercih dönemleri öğrenciler için çok yoğun araştırmalar ile geçen, okuyacağınız üniversiteye karar  vermeye çalıştığınız, çoğu öğrenci için ömür tüketen bir süreçtir. Benim AGÜ’yü seçmemdeki en büyük etmenler arkasında güçlü bir vakfın desteğinin bulunması, Kayseri’de olması ve yüzde yüz ingilizce eğitim vermesiydi. Şunu söylemeliyim ki AGÜ yüksek nüfuslu üniversite hayal edenler için iyi bir tercih değildir. AGÜ az öğrenci ile kaliteli, yoğun bir eğitim veren öğrencilerinin okudukları alan ile ilgili yeterliliklerini sağlamakla beraber onlara çok yönlü bir kişilik de kazandırmak amacında olan iddialı bir devlet üniversitesidir.
ŞİMDİ AGÜ ZAMANI!